Досліди з фізики. Цікаві досліди з фізики

27.09.2019 Інтернет

Урок з фізики «Сила тертя»

Тема урока: Сила тертя.

Цілі уроку: актуалізувати та поглибити знання учнів про силу тертя, виявити основні особливості сили тертя, облік та застосування в техніці.

Обладнання: дерев'яний брусок, динамометр, набір вантажів, листи наждакового паперу, повсть, дерев'яні пластини, таблиці, дисковод, проектор, презентації уроку.

Хід уроку

I. Мотивація.

— Ми знаємо, що фізика є наукою про природу. Згадаймо Ф.І. Тютчева:

«Не те, що ви думаєте, природа:

Не зліпок, не безлике обличчя, -

У ній є душа, у ній є свобода.

У ній є кохання, у ній є мова».

Так, природа має свою мову, і ми повинні її розуміти.

Падіння яблука, вибух наднової зірки, стрибок коника чи радіоактивний розпад речовин відбуваються внаслідок взаємодій. Існує чотири види фундаментальних взаємодій.

    Гравітаційна взаємодія

    Електромагнітна взаємодія

    Слабка взаємодія

    Сильна взаємодія

Кількісним заходом взаємодії є – сила. Серед численних сил електромагнітної природи виділимо силу тертя. У земних умовах тертя супроводжує будь-який рух і спокій тіл.

ІІ. Новий матеріал

- Хлопці, тема нашого уроку "Сила тертя".

З явищем тертя ми вже давно знайомі. У поході можна почути: «Не натріть ноги», у школі – «Зітріть з дошки записи». Перші дослідження тертя були проведені великим італійським ученим Леонардо да Вінчі понад 400 років тому, але ці роботи не були опубліковані. Закони тертя були описані французьким вченим Гільйом Амонтоном в 1699 і Шарлем Кулон в 1785 р.

- Хлопці, дайте, будь ласка, визначення сили тертя.

— Сила тертя – сила, що взаємодіє при зіткненні поверхонь тіл, що перешкоджає їхньому відносному переміщенню, спрямована вздовж поверхні зіткнення.

З'ясуємо причини тертя.

— Зараз ми, використовуючи запропоноване обладнання, визначимо силу тертя. У вас на столах динамометри. Візьмемо брусок, прикріпимо його до динамометра, і тягтимемо брусок по горизонтальній поверхні так, щоб він рухався рівномірно. Ця сила по модулю дорівнює силі тертя, що діє брусок.

I ряд дерево - по дереву
II ряд дерево - по повсті
III ряд дерево - наждачний папір

— Чому вийшло різне значення?

    Причиною тертя є шорсткості дотичних поверхонь: від мастила, ваги тіла, стану поверхонь, що труться.

    Інша причина - міжмолекулярне тяжіння, що діє в місцях контакту тіл, що труться. (Проявляється в тих випадках, коли поверхні тіл, що стикаються, добре відполіровані).

При контакті твердих тіл можливі три види тертя.

Досвід №1. Брусок, динамометр (тертя спокою)

Динамометр прикріплюємо до бруску та тягнемо. Діюча сила між бруском та поверхнею – сила тертя спокою.

Досвід №2. Брусок, динамометр (тертя ковзання)

Брусок ковзає по поверхні - сила тертя, що виникає, - сила тертя ковзання.

Досвід №3. Візок, динамометр

Візок котиться по поверхні. Динамометр показує силу тертя кочення.

Тертя кочення менше тертя ковзання та спокою. Однак із найгеніальніших винаходів людства – колесо. Добре відомо, що незрівнянно легше везти вантаж на візку, ніж тягнути його.

— А зараз переглянемо презентацію до цієї частини уроку.

Очевидно, у реальному житті важливо враховувати тертя. Подивимося, як це робиться у задачі про рух автотранспорту дорогою.

Діти, ви бачите, що для повної зупинки автомобіля потрібен певний час. Тому дотримуйтесь правил пішоходів під час переходу через дорогу.

У природі та техніці тертя має велике значення. Воно може бути корисним та шкідливим. Коли воно корисне, його намагаються збільшити. Наприклад, поверхні шин у автомобіля роблять із ребристими виступами взимку, коли дорога буває слизька, її посипають піском.

Тертя відіграє велику роль у житті рослин та тварин.

Виступ учнів.

Про роль тертя у житті рослин та тварин.

У житті багатьох рослин тертя відіграє позитивну роль. Рослини завдяки тертю чіпляються за опори, що знаходяться поблизу, утримуються на них і тягнуться до світла. Тертя тут створюється за рахунок того, що стебла багаторазово обвивають опори і тому дуже щільно прилягають до них.

А ось рослини, що мають коренеплоди, такі, як морква, буряк, бруква. Сила тертя об ґрунт сприяє утриманню коренеплоду у ґрунті. Зі зростанням коренеплоду тиск навколишньої землі на нього збільшується, а це означає, що сила тертя також зростає. Саме тому так важко витягнути із землі великі буряки, редьку, ріпу.

Таким рослинам, як реп'ях, тертя допомагає поширювати насіння, що має колючки з невеликими гачками на кінцях.

Ці колючки зачіплюються за шерсть тварин і разом із ними переміщаються. Насіння ж гороху, горіхи завдяки своїй кулястій формі і малому тертю кочення переміщаються легко самі.

Шляхом тривалої еволюції організми багатьох живих істот пристосувалися до тертя, навчилися його зменшувати чи збільшувати. Так, тіло риб має обтічну форму і вкрите слизом, що дозволяє їм розвивати при плаванні велику швидкість. Кістки тварин і людини в місцях рухомого зчленування мають дуже гладку поверхню, а внутрішня оболонка порожнини суглоба виділяє спеціальну синовіальну рідину, яка служить як би суглобовим «мастилом». При ковтанні їжі та її русі стравоходом тертя зменшується за рахунок попереднього дроблення та пережовування їжі, а також змочування її слиною.

Дія органів хапання (до них можна віднести клішні раку, передні кінцівки та хвіст деяких порід мавп та ін) теж тісно пов'язане з тертям. Адже предмет чи жива істота буде тим міцніше схоплено, чим більше тертя між ним та органом хапання. Величина ж сили тертя знаходиться в прямій залежності від сили, що притискає. Тому органи хапання влаштовані так, що можуть охоплювати видобуток з двох сторін і затискати її, або обвивати кілька разів і за рахунок цього стягувати з великою силою.

У всіх цих прикладах тертя корисне. Але воно може бути шкідливим, тоді його необхідно зменшити. У цьому випадку застосовують мастило або підшипники.

Здавалося б, що може бути спільного між підшипником та пам'ятником Петру Великому в Санкт-Петербурзі. Послухаймо історичну довідку.

Виступ учнів.

Можливо, не всім відомо деякі технічні подробиці створення пам'ятника великому організатору держави Російського.

Для п'єдесталу пам'ятника підготували монолітну гранітну брилу вагою 80 тис. пудів, тобто. понад тисячу тонн! І доставили її з села Лахті, що на березі Фінської затоки, до Петербурга. Як же у XVIII столітті, не маючи ні потужних тягачів, ні підйомних кранів, люди могли зробити таке диво?

Виявлена ​​ця брила була місцевим селянином Вишняковим. Глибу називали Грім-каменем, тому що в нього одного разу вдарила блискавка, відбивши великий уламок. Близько 9 км промандрував Грім-камінь по суші, а потім Невою на плотах був доставлений до Петербурга. Небувалий успіх російської техніки того часу був навіть відзначений особливою медаллю, на якій було викарбувано напис: «Зухвалість подібна, 1770 рік». І справді, це був акт сміливий! Вся Європа тільки й говорила про цю небачену операцію, яку не повторювалося з часів перевезення до стародавнього Риму єгипетських пам'яток. Як це було зроблено? Сміливий, дотепний проект пересування Грім-каменю дав коваль із казенних мужиків, який, на жаль, залишився невідомим. Він запропонував перекотити камінь на спеціально відлитих бронзових кулях, ув'язнених у санки. Санки являли собою великі колодиз видовбаними вздовж них жолобами, оббитими всередині міддю. Гранітну брилу помістили на поміст з кількох рядів щільно покладених колод, під якими знаходилися жолоби з кулями. Зігнані з найближчих сіл селяни з допомогою канатів і воріт рухали камінь до берега. Декілька мужиків мали весь час змащувати кулі яловичим салом і переставляти їх уперед після того, як брила пройде через них; 120 днів мандрував так сушею Грім-камінь. Доставлений до Петербурга та оброблений майстрами-кам'янотесами, він став чудовим п'єдесталом пам'ятника Петру.

Так, винахід російських селян став прообразом сучасного підшипника. Їх встановлюють в автомобілях, токарних верстатах, електричних двигунах та велосипедах.

— Ось і добіг кінця наш урок. Сьогодні ми з вами докладно поговорили про одну із сил е/м природи.

Одна із проблем сучасної школи – зниження інтересу до фізики. Я запитала себе: Якими засобами може скористатися вчитель, щоб сформувати в учнів позитивне ставлення до предмета, викликати в них пізнавальний інтерес до знань? Можна запропонувати таку схему виховання у школярів захоплення навчальним предметом: від цікавості до подиву, від нього до активної допитливості та прагнення дізнатися, від них до міцного знання та наукового пошуку.

Зупинюся докладніше на першій стадії - подиву та цікавості: у школярів виникає ситуативний інтерес, що виявляється при демонстрації ефектного досвіду, прослуховуванні розповіді про цікавий випадок з історії фізики, причому його об'єктом є не зміст предмета, а суто зовнішні моменти уроку - обладнання, майстерність вчителя, форми роботи під час уроку.

Новизна, безпосередній інтерес та емоційна привабливість викликають насамперед мимовільну увагу. У свою чергу мимовільну увагу викликає мимовільне запам'ятовування. Кожен учитель добре знає, що при перевірці домашнього завдання учень, відповідаючи на поставлене запитання, починає з опису досвіду, який він бачив на попередньому уроці. Зорові образи демонстраційних дослідів зберігаються у пам'яті та виконують функцію орієнтирів, опор, виходячи з яких відновлюється решта вивченого навчального матеріалу.

Я повністю згодна з психологами, які відзначають, що складний зоровий матеріал запам'ятовується краще, ніж його опис. Тому демонстрація дослідів запам'ятовується пам'яттю учнів значно краще, ніж розповідь вчителя про фізичні досліди.

Однак учні, згадуючи демонстраційні досліди, вносять у свій опис зміни, які обумовлені не тільки забуванням деяких деталей, а й перетворенням опису у форму, більш легку для розуміння. Згадуючи, учні виділяють деталі дослідів, які видаються їм найбільш значущими та цікавими. Усе це свідчить у тому, що пригадування не простим відтворенням, а конструктивним процесом.

Таким чином, я вважаю, що демонстрація дослідів розвиває увагу і пам'ять учнів на стадії емпіричного пізнання явищ, що вивчаються, і закономірностей.

У цьому пропонується використовувати ефектні досліди, оскільки в учнів виникає як живий інтерес до демонстрації явища, а й бурхливе обговорення розгадки явища (проблемна ситуація). Таким чином, при показі ефектного досвіду ми вбиваємо відразу двох зайців: демонструємо фізичне явище і створюємо проблемну ситуацію. А як "побічний ефект" пробуджуємо інтерес до предмета. Тому характер і форма організації навчально-пізнавальної діяльності учнів: проблемно – пошуковий, дослідницький та репродуктивний характер діяльності дозволяє здійснити комплексне застосування знань учнів.

Я як учитель разом із учнями ставила цілі:

Освітня: систематизація знань на тему “Сила тертя”: знати природу сили тертя, формувати вміння розрізняти види тертя; порівнювати їх у різних практичних ситуаціях; обґрунтовувати необхідність збільшення та зменшення сили тертя; формувати в хлопців уміння здійснювати самоконтроль з допомогою конкретних питань та використання дидактичного матеріалу.

Розвиваюча: удосконалювати навички самостійної роботи, активізувати мислення школярів, уміння самостійно формулювати висновки, розвивати мову. Розвиток творчих здібностей з урахуванням практичної роботи. Відпрацювання практичних навичок у роботі з фізичним обладнанням.

Виховна: розвиток почуття взаєморозуміння та взаємодопомоги у процесі спільного виконання експериментального завдання; розвиток мотивації вивчення фізики, використовуючи різноманітні прийоми діяльності, повідомляючи цікаві відомості.

У ході такого виду діяльності у учнів формуються здібності до структурування та систематизації досліджуваного предметного змісту. Висвітлення теми супроводжується демонстрацією презентації з подальшим обговоренням та поясненням явищ, що відбуваються через наявність сили тертя. Демонструються способи зміни сили тертя практично. Учні мають можливість аналізувати те, що відбувається, і робити висновки.

Поряд з цим відбувається розвиток метапредметних УУД: комунікативні – висловлювати з достатньою повнотою повнотою і точністю свої думки, добувати недостатню інформацію за допомогою питань; регулятивні - усвідомлювати самого себе як рушійну силу свого навчання, свою здатність до подолання перешкод та самокорекції, складати план розв'язання задачі, самостійно виправляти помилки; пізнавальні – вміти створювати моделі для вирішення навчальних та пізнавальних завдань, виділяти та класифікувати суттєві характеристики об'єкта. А також плануються особистісні результати: формування цілісного світогляду, що відповідає сучасному рівню розвитку науки і суспільної практики.

Ціль:

  • ознайомити з видами сили тертя;
  • з'ясувати від чого залежить сила тертя

Завдання:

  • визначити значення сили тертя у повсякденному житті, природі.

Тертя - явище, що супроводжує нас з дитинства, на кожному кроці, а потім стало таким звичним і таким непомітним.

Сила тертя у казках: “Колобок” (сила тертя кочення), “Ріпка” (сила тертя спокою), “Ведмежа гірка” (сила тертя ковзання), “Царівна жаба” (сила тертя кочення).

Тертя – одне із видів взаємодії тел. Воно виникає при зіткненні двох тіл. Тертя, як і всі інші види взаємодії, підпорядковується третьому закону Ньютона: якщо одне з тіл діє сила тертя, то така сама по модулю, але спрямовану протилежний бік сила діє і друге тіло.

Види сили тертя: Fтр.качення, Fтр.ковзання, Fтр.спокою, але можлива заміна одного виду тертя іншим (Fтр.ковзання на Fтр.качення). За допомогою бруска, динамометра та двох олівців можна продемонструвати, що Fтр.ковзання більше, ніж Fтр.качення.

Залежність сили тертя від деяких показників демонструють такі досліди:

За допомогою динамометра, бруска та набору вантажів показуємо, що сила тертя залежить від сили нормального тиску;

На місце гладкої поверхні кладемо шорсткий аркуш паперу (сила тертя залежить від матеріалу);

Усуваємо пластилін з поверхні, вимірюємо при цьому силу тертя до та після;

Використовуємо мастило, що веде до зменшення сили тертя;

Сила тертя майже залежить від площі опори.

Сила тертя має свої плюси і, на жаль, мінуси. У тому випадку, коли воно корисне – намагаються збільшити. Якщо шкідливо - намагаються зменшити (використання мастила, підшипників, які зменшують силу тертя у 20-30 разів).

Ось кілька прикладів. Мелодія, що походить від скрипки існує за рахунок того, що смичок призводить до коливання струни. Струна під смичком завжди рухається повільніше, ніж змичок. Коли струна рухається назустріч смичку, сила тертя ковзання гальмує струну, сповільнюючи її рух. А коли смичок рухається у напрямку струни, то сила тертя ковзання навпаки "тягне" струну за собою, не даючи їй відставати. Коли взимку на дорогах утворюється лід, то велика ймовірність аварій, також пішоходи можуть отримати травми на замерзлих стежках. Щоб цього уникнути, можна насипати пісок на дорогу, тим самим збільшивши силу тертя. Користь сили тертя кочення в тому, що колесо, що котиться, трохи вдавлюється в дорогу, і перед ним утворюється невеликий горбок, який доводиться долати. Так відбувається рух. В 1779 французький фізик Кулон встановив, від чого залежить максимальна сила тертя спокою. Чим важча книга, що лежить на столі, чим сильніша вона притискається до столу, тим важче її зрушити. Саме за рахунок тертя спокою все залишається на своїх місцях: шнурки не розв'язуються, цвях тримається у стіні, шафа стоїть на своєму місці. Можна зробити висновки про плюси сили тертя. Завдяки цій силі ми можемо стояти чи рухатися вперед, уповільнювати чи прискорювати рух окремих тіл.

Але, поряд із плюсами, є ще й мінуси. Людина будь-коли зможе винайти вічний двигун, т.к. згодом будь-який рух припиниться через силу тертя і доводиться час від часу цей рух зберігати - впливати на нього. Тертя не тільки гальмо для руху, це ще й головна причина зношування технічних пристроїв - проблема, з якою людина зіткнулася на зорі цивілізації.

Леонардо де Вінчі займався багатьма питаннями деталей машин, тертя та зносу. Сила тертя спрямована в протилежний від прикладеної сили бік, і це призводить до здійснення великої роботи.

Основною характеристикою тертя є коефіцієнт тертя "мю", який визначається матеріалами, з яких виготовляють поверхні тіл, що взаємодіють.

У житті багатьох рослин тертя відіграє позитивну роль. Наприклад, ліани, хміль, горох, боби та ін. кучеряві рослини завдяки тертю можуть чіплятися за опори, утримуються на них і тягнуться до світла. Між опорою і стеблом з'являється велика сила тертя, т.к. стебла щільно прилягають до опори. У рослин, що мають коренеплоди, такі, як морква, буряк, сила тертя об ґрунт сприяє утриманню їх у ґрунті. Зі зростанням коренеплоду тиск навколишньої землі на нього збільшується, і сила тертя теж зростає. Тому так важко витягнути із землі велику ріпу, буряк. Таким рослинам, як реп'ях, тертя допомагає поширювати насіння, що має колючки з невеликими гачками на кінцях. Ці колючки зачіплюються за шерсть тварин і разом із ними переміщаються. Насіння ж гороху, горіха, завдяки своїй кулястій формі і малому тертю кочення, легко переміщаються самі.

Організми багатьох живих істот пристосувалися до тертя, навчилися його зменшувати чи збільшувати. Тіло риб мають обтічну форму і вкрите слизом, що дозволяє розвивати при плаванні велику швидкість. Щетинний покрив моржів, тюленів, морських левів допомагає їм пересуватися суходолом і крижинами. Щоб збільшити зчеплення з ґрунтом, стовбурами дерев, на кінцівках тварин є цілий ряд пристосувань: пазурі, гострі краї копит, підковні шипи, тіло плазунів покрите горбками та лусочками. Дія органів хапання (хапальні органи жуків, клешні раку; передні кінцівки та хвіст деяких порід мавп; хобот слона) теж пов'язане з тертям. У багатьох живих організмів існують пристосування, завдяки яким тертя виходить невеликим під час руху в одному напрямку і різко збільшується при русі у зворотному напрямку. Це, наприклад, шерсть і лусочки, що ростуть похило до поверхні шкіри. На цьому принципі ґрунтується рух дощового хробака. Водяний жук-вертячка швидко гасає на поверхні води. Швидкості пересування він зобов'язаний жировому мастилу, що покриває тіло, яка значно зменшує тертя про воду.

Кістки тварин і людини в місцях рухомого зчленування мають дуже гладку поверхню, а внутрішня оболонка порожнини суглоба виділяє спеціальну рідину, яка служить суглобовим “мастилом”. При ковтанні їжі та її русі стравоходом тертя зменшується за рахунок попереднього дроблення та пережовування їжі, а також змочування її слиною. При дії органів руху у тварин і людини тертя проявляється як корисна сила.

Прислів'я та приказки про силу тертя, сказані людьми та взяті з життєвого досвіду:

  • Скрипить, як незмазаний віз.
  • Від того воза заспівала, що давно дьогтю не їла.
  • Проти вовни не гладять.
  • Пройшло діло як по маслу.
  • Добре змастив – добре поїхав.
  • Живе як сир у маслі.
  • Де скрипить, там і мажуть
  • Чи не терта стріла в бік йде.
  • Плуг від роботи блищить.
  • Три, три – буде дірка.

Досліди, що демонструють силу тертя:

Досвід №1. Обертання сирого та вареного яйця. Варене яйце обертається швидше. У сирому яйці його жовток і білок намагаються зберегти нерухомий стан (у цьому проявляється їхня інерція) і своїм тертям про шкаралупу гальмують його обертання.

Досвід №2.Розвести в маленькій банці марганцівку до темно-фіолетового кольору. Налити в іншу банку просту воду. Потім набрати піпеткою розчин марганцівки і капнути в банку з висоти 1-2 сантиметри від поверхні води. Кінчик піпетки не повинен вагатися. Руки повинні спиратися на лікті. Крапля, впавши у воду, перетворюється на кільце правильної форми, що опускатиметься на дно банки, збільшуючись у розмірі. Це пояснюється тим, що коли крапля впала у воду, вона, зустрівши опір, розплющилася. Під час руху її вниз внаслідок тертя про воду її краї загорнулися. Вийшло вихрове кільце у вигляді бублика, що обертається навколо своєї кільцевої осі.

Досвід №3.Покласти на книгу шестигранний олівець паралельно до її корінця. Повільно піднімати верхній край книги доти, доки олівець не почне ковзати вниз. Ледве зменшити нахил книги і закріпити її в течому положенні, підклавши під неї щось. Тепер олівець, якщо його знову покласти на книгу, не з'їжджатиме. Його утримує дома сила тертя спокою. Достатньо клацнути пальцем по книзі, сила тертя спокою ослабне, і олівець поповзе вниз.

Французький фізик Гільйом про роль сили тертя: “Усім нам траплялося виходити в ожеледицю; скільки зусиль варто було нам утримуватися від падіння, скільки смішних рухів доводилося нам зробити, щоб устояти! Це змушує нас визнати, що зазвичай земля, якою ми ходимо, має дорогоцінну властивість, завдяки якій ми зберігаємо рівновагу без особливих зусиль. Та сама думка виникає в нас, коли ми їдемо на велосипеді слизькою бруківкою, або коли кінь ковзає асфальтом і падає. Вивчаючи подібні явища, ми приходимо до відкриття наслідків, до яких призводить тертя. Інженери прагнуть його усунути в машинах і добре роблять. Однак, це правильно лише у вузькій спеціальній галузі. У всіх інших випадках ми повинні бути вдячні тертю: воно дає нам можливість ходити, сидіти і працювати без побоювання, що книги та чорнильниця впадуть на підлогу, що стіл ковзатиме, доки не впереться в кут, а перо вислизне з пальців”.

Зробимо кілька дослідів.

Досвід 1.Розмістимо дерев'яний брусок на дерев'яний стіл. Прикріпимо динамометр до бруска і почнемо прикладати зусилля до динамометра. Покажчик динамометра покаже, що на брусок діятиме сила, яка зростає зі зростанням наших зусиль. Брусок, незважаючи на зростання сили, деякий час залишається у спокої. Спокій можливий у тому випадку, коли дія сил на тіло компенсується. Отже, можна припустити, що між бруском і столом виникає якась сила, яка протилежно спрямована силі, що діє з боку динамометра. Цю силу назвали силою тертя спокою (рис.4.35).

Її позначають буквою. Досвід показує, що зі зростанням сили зростатиме і сила тертя спокою.

Продовжимо наші експерименти.

Досвід 2.Збільшуватимемо силу, що діє з боку динамометра. У деякий момент часу брусок все-таки зрушить з місця, і продовжуватиме рухатися під дією деякої постійної сили рівномірно і прямолінійно. Рівномірність руху бруска означає, що наш брусок діє сила, що перешкоджає його руху. Вона дорівнює модулю силі і спрямована протилежно їй. (Рис.4.36).

Цю силу стали називати силою тертя ковзання і позначають буквою.

Досвід 3.Повторимо цей досвід, помістивши дерев'яний брусок на скляний стіл. Ми знайдемо, що результати досвіду не зміняться. Зміниться лише чисельне значення сил і . А це означає, що сили тертя виникають на будь-яких поверхнях, що стикаються. Такий вид тертя називається сухим тертям.

Вивченням сил сухого тертя займалися французькі фізики Шарль Огюстен Кулон та Гільйом Амонтон. Експериментально вони встановили такі закони сухого тертя:

1. Максимальна сила тертя спокою дорівнює силі тертя ковзання

2. Сила тертя ковзання прямо пропорційна силі нормального тиску, тобто.

де m - Коефіцієнт пропорційності, що визначається, родом матеріалу, дотичних поверхонь, якістю їх обробки і т.д. Цей коефіцієнт пропорційності називається коефіцієнтом тертя ковзання.

3. Сила сухого тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються.

Формула (1) називається законом Кулона – Амонтона.

Досвід 4. Помістимо на горизонтальний стіл брусок та дерев'яний циліндр однакової маси та наведемо їх у русі в одному напрямку з однаковою швидкістю (рис. 4.37).

Експеримент покаже, що циліндр від'їде набагато більшу відстань, ніж брусок. Це означає, що сила тертя, що діє на циліндр набагато менше, ніж сили тертя ковзання бруска. Необхідно звернути увагу, що в процесі руху брусок стикається з поверхнею столу тільки однією своєю поверхнею, а циліндр котиться по ній. Сила тертя, що виникає тоді, коли тіло котиться якоюсь поверхнею, називається тертям кочення. Величина цієї сили знаходиться за формулою

У цій формулі k - Коефіцієнтом тертя кочення.

Необхідно відзначити, що фізичний сенс коефіцієнта тертя ковзання та коефіцієнта тертя кочення зовсім різний. Тому їх не можна порівнювати.

Провівши ці досліди, ми з вами з'ясували, що існує три види сухого тертя: тертя спокою, тертя ковзання, тертя кочення.

Виявилося, що в природі існує і рідке тертя, яке виникає між шарами рідини і газу, що стикаються. Сила опору, що виникає під час руху твердих тіл у рідинах і газах, так само є силою рідкого тертя. Рідке тертя вивчав І. Ньютон. Рідке тертя набагато менше сухого тертя. Закони рідкого тертя, встановлені Ньютоном, досить складні і ви їх дізнаєтесь при подальшому вивченні фізики.

Спробуємо розібратися через виникнення сил сухого тертя. Поверхні тіл, що стикаються, мають шорсткості, найчастіше невидимі неозброєним оком (рис.4.38).

Шорсткості поверхні одного тіла приходять у зачеплення з шорсткістю поверхні стикається з ним тіла, і при цьому виникає деформація, з'являється пружна сила, що перешкоджає відносному руху тіл, що стикаються. Це сила сухого тертя, яка, як і сила пружності, має електромагнітну природу.

Спробуємо пояснити закони сухого тертя, встановлені Кулоном і Амонтоном. Так, якщо тіло лежить на горизонтальному столі, то шорсткість обох поверхонь не деформована вздовж цієї поверхні. Отже, сила тертя між ними дорівнює нулю. Як тільки ми подіємо на тіло динамометром вздовж столу, то виникнуть деформації шорсткостей і з'явиться сила тертя, що дорівнює показанням динамометра та протилежно спрямована. Якщо при цьому тіло залишається в спокої, то ця сила буде силою тертя спокою. Зі зростанням сили натягу збільшуватиметься і сила тертя спокою, т.к. зростає деформація шорсткості. Але, рано чи пізно, відбудеться зрив між зачепленнями шорсткостей, і тіло почне рухатися. У момент початку руху сила тертя спокою досягає свого максимального значенняі надалі вона практично не змінюється. Сила тертя, що діє у процесі руху, називається силою тертя ковзання. Отже, максимальна сила тертя спокою дорівнює силі тертя ковзання.

Очевидно й інше: якщо тіло притискати до поверхні все з більшою силою (рис.4.38), то зачеплення між шорсткістю поверхонь, що стикаються, збільшиться, що призведе до збільшення сили тертя. Це легко довести досвідченим шляхом: при збільшенні сили тиску на тіло показання динамометра зростатимуть. Це свідчить закон Кулона – Амонтона.

Рис.4.39а і б

Якщо поміщати дерев'яний брусок на стіл різними його гранями, мають різні площі, і щоразу рухати його рівномірно і прямолінійно з допомогою динамометра (рис.4.40), можна виявити, що тертя залишається незмінною, тобто. сила тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються. Це підтверджує третій закон сухого тертя.

Зрозуміло і те, що якщо відшліфувати поверхні, що стикаються, то сила тертя зменшиться. Відбувається це через те, що розміри шорсткості зменшуються.

Виявляється, якщо поверхні будуть відшліфовані так, що їх шорсткості (горбки, западини) стануть порівнянними з розмірами атомів, то сила тертя різко зросте. Це тому, що із зменшенням відстані між атомами електромагнітні сили їх взаємодії зростають.

Необхідно відзначити, що в тому випадку, коли тіло рухається горизонтальною поверхнею під дією сили, спрямованої вздовж цієї поверхні, то в ролі сили нормального тиску виступатиме сила тяжіння mg . У цьому випадку сила тертя ковзання дорівнюватиме:

Тертя, як і будь-яке фізичне явище, може бути шкідливим і корисним. У тому випадку, коли тертя шкідливе, його намагаються зменшити. Для цього використовують мастило, замінюючи сухе тертя рідким, застосовують магнітну або повітряну подушку, застосовують кулькові, роликові підшипникиабо колеса, замінюючи тертя ковзання тертям кочення.

Коли ж тертя корисне, його намагаються збільшити. У ожеледицю посипають тротуари і дороги піском, застосовують шипи на взутті або автошинах, або підбирають матеріали, що стикаються з великим коефіцієнтом тертя, наприклад, матеріали з гуми.

Важко уявити, що відбувалося на Землі, якби зникли сили сухого тертя.

Запитання для самоконтролю:

1. Яка сила називається силою тертя?

2. Як виникає сила тертя?

3. Яка природа сили тертя?

4. У чому різниця між силою тертя спокою та силою тертя ковзання?

5. Яке тертя називається сухим?

6. Які результати дослідження сухого тертя Кулоном та Амонтоном?

7. Коли виникає сила тертя кочення?

8. Від яких чинників залежить коефіцієнт тертя ковзання?

9. Як зміниться сила тертя, якщо збільшити а) площу зіткнення двох тіл; б)нагрівати тіла; в) відшліфувати дотичні поверхні?

10. Наведіть приклади шкідливого та корисного прояву сил тертя.

11. Яке тертя називається рідким і як воно виникає?

12. Для чого змащують деталі, що труться, наприклад, солідолом?

13. Напишіть реферат про дослідження сухого тертя, які провели французькі фізики Ш.О. Кулон та Г. Амонтон.

Текст роботи розміщено без зображень та формул.
Повна версіяроботи доступна у вкладці "Файли роботи" у форматі PDF

Вступ

Зима – улюблений час багатьох малюків Прикам'я! Адже можна з вітерцем скотитися з гірки, тихо-тихо проїхати казковим зимовим лісом і весело кататися з друзями на ковзанах. Я теж люблю зимові забави!

Проблема:зрозуміти, що заважало мені так далеко виїхати без льодянки.

Мета цього проекту: розкриття таємниці сили тертя

Завдання:

    простежити історичний досвід людства щодо використання та застосування цього явища;

    з'ясувати природу сили тертя;

    провести експерименти, що підтверджують закономірності та залежності сили тертя;

    зрозуміти, де може зустрітися із силою тертя учениця 2 класу;

Для досягнення поставленої мети, над цим проектом ми працювали за такими напрямками:

1) Дослідження громадської думки;

2) Вивчення теорії;

3) Експеримент;

4) Конструювання.

Гіпотеза:сила тертя необхідна у житті людей.

Науковий інтересполягає в тому, що в процесі вивчення даного питанняотримані деякі відомості про практичному застосуванніявища тертя.

1 . Що таке тертя (трохи теорії)

Цілі:вивчити природу сил тертя.

Сила тертя

Чому зі снігової гірки краще їхати льодяницею? Як розганяється автомобіль і яка сила уповільнює його при гальмуванні? Як утримуються рослини у ґрунті? Чому живу рибу важко у руці втримати? Чим пояснити небезпеку ожеледиці зимовий період? Виявляється, всі ці питання про одне й те саме!

Відповіді на ці та інші питання, пов'язані з рухом тіл, дають закони тертя. З наведених питань випливає, що тертя є шкідливим і корисним явищем.

Будь-яке тіло, рухаючись поверхнею, зачіпляється через його нерівності і відчуває опір. Цей опір називається силою тертя. Тертя визначається властивостями поверхні твердих тіл, які дуже складні і остаточно ще вивчені.

Якщо ми спробуємо зрушити з місця шафу, то відразу переконаємося, що не так просто це зробити. Його руху заважатиме взаємодія ніжок із підлогою, на якій він стоїть. Що визначає величину сили тертя? Повсякденний досвід свідчить: чим сильніше притиснути поверхні тіл один до одного, тим важче викликати їхнє взаємне ковзання та підтримувати його. Ми намагатимемося довести це на досвіді.

1.1.Роль сил тертя

Давайте уявімо, що одного разу на Землі сталося щось дивне! Звернемося до уявного експерименту, уявимо, що у світі якомусь чарівнику вдалося вимкнути тертя. До чого б це привело?

По-перше, ми не змогли б ходити, колеса машин без толку крутилися б на місці, прищіпки для білизни нічого не змогли б утримати ...

По-друге, зникли б причини, що породжують тертя. Під час ковзання одного предмета інакше відбувається ніби зачеплення мікроскопічних горбків один за одного. Але якби цих горбків не було, то це не означало б, що зрушити предмет чи тягти його стало б легше. Виник би так званий ефект ПРИЛИПАННЯ, який легко виявити, намагаючись, зрушити стопку книг у глянсовій обкладинці вздовж поверхні полірованого столу.

Значить, якби не було тертя, не було б цих крихітних спроб кожної частинки речовини утримати біля себе сусідок. Але тоді як узагалі ці частинки трималися б разом? Тобто, всередині різних тіл зникло б прагнення «жити компанією», і речовина розвалилася до найдрібніших деталей, як будиночок з ЛЕГО.

Ось яких несподіваних висновків можна дійти, якщо допустити відсутність тертя. Як і з усім, що нам заважає, з ним треба боротися, але абсолютно позбутися його не вийде, та й не треба!

У техніці та в повсякденному життісили тертя грають величезну роль. В одних випадках сили тертя приносять користь, в інших – шкоду. Сила тертя утримує вбиті цвяхи, гвинти, гайки; утримує нитки в матерії, зав'язані вузли і т. д. За відсутності тертя не можна було б пошити одяг, зібрати верстат, сколотити ящик.

Тертя збільшує міцність споруд; без тертя не можна проводити ні кладку стін будівлі, ні закріплення телеграфних стовпів, ні скріплення частин машин та споруд болтами, цвяхами, шурупами. Без тертя не могли б утримуватися рослини у ґрунті. Наявність тертя спокою дозволяє людині пересуватися поверхнею Землі. Ідучи, людина відштовхує від себе Землю назад, а Земля з такою ж силою штовхає людину вперед. Сила, що рушить людину вперед, дорівнює силі тертя спокою між підошвою ноги і Землею.

Чим сильніша людинаштовхає Землю назад, тим більше сила тертя, прикладена до ноги, і тим швидше рухається людина.

У ожеледицю дуже важко ходити пішки та пересуватися на автомобілях, бо тертя дуже мало. У цих випадках посипають тротуари піском та надягають ланцюги на колеса автомобілів, щоб збільшити тертя спокою.

Силою тертя також користуються для утримання тіл у стані спокою або для їх зупинки, якщо вони рухаються. Обертання коліс припиняється за допомогою гальм. Найбільш поширені повітряні гальма, які працюють за допомогою стисненого повітря.

2. Конструкторська робота та висновки

Цілі:створити демонстраційний експеримент; пояснити результати явищ, що спостерігаються.

Вивчивши літературу, ми з татом зробили кілька дослідів. Ми продумали експерименти і спробували пояснити їх результати.

Досвід №1

Повернемося до історії про моє катання на гірці.

Якось ми з татом каталися з крижаної гірки. Спочатку я з'їжджала без льодяниці. І мені вдавалося дістатися тільки до закінчення крижаного схилу. Потім я вирішила з'їхати на пластмасовій льодяниці, і мій шлях збільшився майже вдвічі!

Зараз, мені зрозуміло, що сила тертя вперше скочування була більшою, вона змусила моє тіло загальмувати швидше. Але ще цьому досвіді має значення твердість тіл. Мій зимовий костюм набагато м'якший за пластмасову льодянку. Значить, костюм більше взаємодіє з гіркою та робить велику силу тертя. Жорстка льодянка менше «зчіпується» з гіркою, і тертя – менше!

Досвід №2

На шматок картону шириною одну зубочистку, а довжиною дві зубочистки пластиліном прикріпимо зубочистку поперек картонки посередині. Потім загнемо краї картонки. Намалюємо на кольоровому папері павука. Павука намалюємо так, щоб його тіло було більшим за прямокутник. До спинки павука приклеїмо картонку. Відріжемо нитку завдовжки з руку. Вдене нитку в голку і простягнемо її через картонку. Натягнемо нитку з павучком і тримаємо її вертикально. Потім трохи послабимо нитку. Як поведеться павук?

Коли нитка сильно натягнута, вона стосується зубочистки і між ними виникає ТРАННЯ. Тертя не дає павуку зісковзувати вниз.

Досвід №3

Цей досвід показує, чого залежить сила тертя.

Візьмемо аркуш паперу. Вкладемо його між сторінками товстої книги, що лежить на столі. Спробуємо витягнути лист. Проведемо досвід ще раз. Тепер вкладемо аркуш майже у кінець книги. Спробуємо витягнути ще раз. Досвід показує, що простіше витягнути аркуш із верхньої частини книги, ніж із нижньої. Значить, чим сильніше притискаються поверхні тіл один до одного, тим більша їхня взаємодія, тобто більша сила тертя.

Досвід №4

При багаторазовому розгинанні та згинанні дроту місце вигину нагрівається. Це відбувається за рахунок тертя між окремими шарами металу. Також при натиранні монети об поверхню монета нагрівається.

Досвід №5

Цей простий досвід свідчить про застосування сили тертя.

Заточення ножів у майстернях. Коли ніж затупився, його можна загострити спеціальним пристроєм. Явище засноване на розгладжуванні зазубрин між поверхнями, що стикаються.

Результатами цих дослідів можна пояснити багато явищ у природі та житті людини. Тепер, коли мені відома таємниця сили тертя, я зрозуміла, що вона описується і в багатьох казках! Це для мене стало ще одним відкриттям!

Дуже хочу навести приклади казок. У казці «Колобок» - сила тертя допомагає головному герою виплутатися зі складних ситуацій («Колобок полежав, полежав, узяв та й покотився - з вікна на лаву, з лави на підлогу, по підлозі до дверей, стрибок через поріг - та в сіни і покотився ... »). У казці «Курочка Ряба» - брак сили тертя призвів до неприємностей («Мишка бігла, хвостиком вильнула, яєчко покотилося, впало і розбилося). У казці «Ріпка» – тертя ріпи про поверхню землі змусило всю родину згуртуватися. Снігова Королева своїм чаром легко долала силу тертя («Сані об'їхали навколо площі два рази. Кай швидко прив'язав до них свої санки і покотив»).

Цікаво глянути на відомі твори інакше!

3. Дослідження громадської думки

Цілі: показати, яку роль грає явище тертя чи його відсутність у житті; відповісти на запитання: "Що ми знаємо про це явище?"

Було вивчено прислів'я, приказки, в яких проявляється сила тертя спокою, кочення, ковзання, вивчали людський досвід у застосуванні тертя, способів боротьби з тертям.

Прислів'я та приказки

Не буде снігу, не буде й сліду.

Тихий віз буде на горі.

Тяжко проти води плисти.

Любиш кататися, люби та саночки возити.

Терпіння і працю все перетруть.

Від того і воз заспівав, що давно дьогтю не їв.

І строчить, і валяє, і гладить, і катає. А все язиком.

Бреше, що шовком шиє.

Усі наведені прислів'я говорять про те, що існування сили тертя люди помітили давно. Народ відбиває у прислів'ях і приказках зусилля, які потрібно прикладати подолання сил тертя.

Візьмемо монету і потрімо нею об шорстку поверхню. Ми відчуємо опір – це і є сила тертя. Якщо терти швидше, монета почне нагріватися, нагадавши нам про те, що при терті виділяється теплота - факт, відомий ще людині кам'яної доби, адже саме таким способом люди вперше навчилися добувати вогонь.

Тертя дає нам можливість ходити, сидіти, працювати без побоювання, що книги і зошити впадуть зі столу, що стіл ковзатиме, поки не впирається в кут, а ручка вислизне з пальців.

Тертя - не тільки гальмо для руху. Це ще й головна причина зношування технічних пристроїв, проблема, з якою людина зіткнулася також на зорі цивілізації. Під час розкопок одного з найдавніших шумерських міст – Урука – виявлено залишки масивних дерев'яних коліс, яким 4,5 тис. років. Колеса оббиті мідними цвяхами з очевидною метою - захистити обоз від швидкого зношування.

І в нашу епоху боротьба з зношуванням технічних пристроїв - найважливіша інженерна проблема, успішне вирішення якої дозволило б заощадити десятки мільйонів тонн сталі, кольорових металів, різко скоротити випуск багатьох машин, запасних частин до них.

Вже в античну епоху в розпорядженні інженерів знаходилися такі найважливіші засоби для зниження тертя в самих механізмах, як змінний металевий підшипник, що змащується жиром або оливковою олією.

Звісно, ​​тертя грає у нашому житті й ​​позитивну роль. Ніяке тіло, будь воно величиною з кам'яну брилу або піщинку, ніколи не втримається одне на іншому, все ковзатиме і котиться. Якби не було тертя, Земля була б без нерівностей, як рідини.

Я дізналася стільки цікавого та нового про таємниці сили тертя. Боротися з нею, щоб розвивати небачену швидкість, потрібно з розумом. Я вирішила розповісти однокласникам про те, як правильно та безпечно кататися з гірок.

Зима – це час забав та веселих ігор.Катання з гірок - усіма улюблена зимова розвага. Швидкість, свист свіжого вітру, буря емоцій, що переповнюють - для того, щоб Ваш відпочинок був не тільки приємним, але і безпечним, варто задуматися про вибір як гірок, так і санок.

1.З малюком до 3 років не варто йти на жваву гірку, з якої катаються діти 7-10 років і старше.

2. Якщо гірка викликає у вас побоювання, спочатку нехай прокотиться з неї дорослий, без дитини - зазнає спуску.

3. Якщо дитина вже катається на різновіковій «жвавій» гірці, обов'язково за нею має стежити дорослий. Найкраще, якщо хтось із дорослих стежить за спуском згори, а хтось знизу допомагає дітям швидко звільняти шлях.

4. У жодному разі не можна використовувати як гірок залізничні насипи та гірки поблизу проїжджої частини автошляхів.

Правила поведінки на жвавій горі:

    Підніматися на сніжну чи крижану гірку слід лише у місці підйому, обладнаному сходами, забороняється підніматися на гірку там, де назустріч скочуються інші.

    Не з'їжджати, поки не відійшов у бік попередній.

    Не затримуватись унизу, коли з'їхав, а скоріше відповзати чи відкочуватися убік.

    Не переходити крижану доріжку.

    Щоб уникнути травматизму не можна кататися, стоячи на ногах і навпочіпки.

    Намагатися не з'їжджати спиною або головою вперед (на животі), а завжди дивитися вперед як при спуску, так і підйомі.

    Якщо повз гірку йде перехожий, почекати, поки він пройде, і тільки тоді робити спуск.

    Якщо уникнути зіткнення (по дорозі дерево, людина тощо.) не можна, треба постаратися завалитися набік сніг або відкотитися убік від крижаної поверхні.

    Уникати катання з гірок із нерівним льодовим покриттям.

    При отриманні травми негайно надати першу допомогу потерпілому, повідомити про це службу екстреного виклику 01.

    При перших ознаках обмороження, а також при поганому самопочутті негайно припинити катання.

    Різних засобів для катання з гірок зараз випускається велика кількість, так що можна знайти підходяще для того, щоб отримати задоволення від катання з будь-якої гірки: від крутої крижаної до пологи, покритої свіжим снігом.

Зручні засоби пересування по крижаній гірці:

Крижанка пластмасова. Найпростіший і найдешевший пристрій для катання з гірок взимку. Призначені вони для одиночного катання по крижаних та накатаних снігових схилах. Розраховані льодянки для дітей віком від 3-х років, т.к. малюкам важко ними керувати. Крижанка у формі тарілки стає некерованою, якщо сісти в неї з ногами.

Крижанка-коритодуже нестійка, при найменшій нерівності намагається завалитися на бік - таким чином, підлетівши на трампліні, приземлитися можна вниз головою. Крижаки не розраховані на трампліни чи будь-які інші перешкоди, т.к. будь-який різкий підскок на гірці загрожує неприємними наслідками для куприка та хребта їздця!

Звичайні«радянські» санкивідмінно підходять для будь-яких снігових схилів. Можна кермувати і гальмувати ногами. Завалитися на бік, щоб уникнути небезпечного зіткнення, теж досить легко та безпечно.

Снігокат. Для сімейного катання не варто вибирати снігокат – він розрахований на одного-двох малюків віком від 5 до 10 років. Неодноразово були помічені випадки, коли снігокати чіплялися переднім полозом за перешкоду (корінь дерева, горбок снігу) і перевертався. Зі снігокату важко злізти на великій швидкості, а швидкість це транспортний засіброзвиває чималу на будь-якому схилі і швидко розганяється. Гальма розташовані попереду, що підвищує ризик перевернутися через голову при спробі різко загальмувати. Якщо дорослий їде з високої гори разом з дитиною, посадивши малюка на снігокат спереду, кермувати, гальмувати та евакуюватись у разі небезпеки їм буде дуже важко.

Ватрушки. Останнім часом надувні санки все частіше трапляються на наших гірках. Найбільш поширені надувні кола - "санки-ватрушки". Ватрушка легка і відмінно їде навіть по свіжому снігу зовсім ненакатаною гіркою. Найкраще кататися на ватрушках із пологих снігових схилів без перешкод у вигляді дерев, інших людей. Як тільки швидкість руху зростає, ватрушка стає досить небезпечною. Розганяються ватрушки блискавично, і швидкість розвивають вище, ніж санки чи снігокат на схилі, а зіскочити з ватрушки на швидкості неможливо. На ватрушках не можна кататися з гірок із трамплінами - при приземленні ватрушка сильно пружинить. Навіть якщо не злетиш, можна отримати сильні травми спини та шийного відділу хребта. Гарний варіант «ватрушки» - маленька надувна льодянка (приблизно 50 см у поперечнику) - завалитися на бік (злізти) легко.

Уважно ставтеся до вибору гірки та катання!

Гірка – місце підвищеної небезпеки, а не просто чергова розвага на зимової прогулянкипоряд з будівництвом сніговиків та годівлею птахів! При катанні дітей з дорослими важливо не забувати, що швидкість залежить від маси. Тобто чим крутіше і "крижаніше" гірка або більше маса ("тато великий і сильний, з ним не страшно"), тим більш вбивча сила зіткнення. Саме тому і в автомобілях дітей вимагають возити пристебнутими в автокріслах, а не на руках у дорослих і не пристебнутих разом із дорослим одним ременем. Сила тертя – не магічна сила, вона не дозволить зупинитися миттєво!

Висновок

    Ми з'ясували, що людина здавна використовує знання про явище тертя, отримані досвідченим шляхом.

    Тепер ми точно знаємо, коли виникає сила тертя.

    Нами була створена серія експериментів, які допомагають зрозуміти і пояснити деякі «важкі» явища природи.

    Нами було визначено літературні твори, у яких йдеться про силу тертя.

    Найголовніше - ми зрозуміли, як здорово добувати знання самим, а потім ділитися ними з іншими.

Список використаної літератури

1. Елементарний підручник фізики: Навчальний посібник. У 3-хт. / За ред.Г.С.Ландсберга. Т.1 Механіка.Молекулярна фізика.М.: Наука, 1985.

2. Іванов А.С., Проказ А.Т. Світ механіки та техніки: Кн.для учнів. - М: Просвітництво, 1993.

3. Енциклопедія для дітей. Том 16. Фізика Ч.1. Біографія фізики. Подорож у глиб матерії. Механічна картина світу/Голов. ред. В.А.Володін. - М:Аванта +, 2010

4. Дитяча енциклопедія. Я пізнаю світ: Фізика/уклад. А.А. Леонович, за ред. О.Г. Хінн. - М: ТОВ «Фірма «Видавництво АСТ».2010.-480с.

    http://demo.home.nov.ru/favorite.htm

    http://gannalv.narod.ru/tr/

    http://ua.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

    http://class-fizika.narod.ru/7_tren.htm

    http://www.physel.ru/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

    http://62.mchs.gov.ru/document/1968180


Актуальність: Робота призначена для формування світогляду про реальну дійсність. Відповіді на багато важливі питання, пов'язані з рухом тіл, дають закони тертя. Актуальність теми у тому, що вона пов'язує теорію з практикою, розкриває можливість пояснення природи, застосування та використання вивченого матеріалу. Ця робота дозволяє розвивати творче мислення, вміння набувати знання з різних джерел, аналізувати факти, проводить експерименти, робити узагальнення, висловлювати власні судження, замислюватися над загадками природи та шукати стежку до істини.




Простежити історичний досвід людства щодо використання та застосування цього явища; з'ясувати природу явища тертя, закономірності тертя; провести експерименти, що підтверджують закономірності та залежності сили тертя; зробити демонстраційні експерименти, що доводять залежність сили тертя від сили нормального тиску, від властивостей поверхонь, що стикаються.






Коси, коса, поки роса, роса геть – і ти додому. Чи не підмажеш, не поїдеш. Пішла справа, як по маслу. Без мила в душу влізе. Кататися, як сир у маслі. Від того воза заспівала, що давно дьогтю не їла. Прислів'я пояснюються існуванням тертя та використанням мастила для його зменшення.




Тиха вода підмиває берега. Між окремими шарами води, що тече в річці, діє тертя, яке називається внутрішнім. У зв'язку з цим швидкість течії води на різних ділянках поперечного перерізу русла річки неоднакова: найбільша - в середині русла, найменша - біля берегів. Сила тертя не тільки гальмує воду, а й діє на берег, вириваючи частинки ґрунту і тим самим підмиваючи його.






































3. Історія вивчення тертя Леонардо да Вінчі Ейлер Леонард Амонт Кулон Шарль Огюстен де


Рік Ім'я вченого Залежність модуля сили тертя ковзання від площі дотичних тіл від матеріалу від навантаження від відносної швидкості руху поверхонь, що труться, від ступеня шорсткості поверхонь 1500 Леонардо так Вінчі Ні Так Ні Так 1699Амонтон Ні Так 1748 Лео. рів НіТак




Висновок: Сила тертя ковзання залежить від навантаження, що більше навантаження, то більше вписувалося сила тертя. Результати експериментів: 1. Залежність сили тертя ковзання від навантаження. m (г) F тр (Н) 0,50,81,0





Коли зав'язуємо пояс Без тертя всі нитки вислизали б із тканини. Без тертя всі вузли розв'язалися б. Без тертя не можна було ступити і кроку, та й взагалі стояти. Тертя бере участь там, де ми про нього навіть і не підозрюємо Висновок Коли шиємо Коли ходимо



Ми з'ясували, що людина здавна використовує знання про явище тертя, отримані досвідченим шляхом. Нами була створена серія експериментів, які допомагають зрозуміти та пояснити деякі важкі спостереження. Сила тертя виникає між поверхнями, що стикаються. Сила тертя залежить від роду дотичних поверхонь. Сила тертя не залежить від площі поверхонь, що труться. Сила тертя зменшується при заміні тертя ковзання тертям кочення, при змащуванні поверхонь, що труться. Висновки за результатами роботи: