Didaktiskās spēles kopsavilkums:
“Lelles Katjas ģērbšana”
bērniem junioru grupa
Vada: Mergenova.Yu.V.
Troitskoe ciems, 2017
Mērķis: Prast izvēlēties apģērba gabalus tiem paredzētajam mērķim.
Uzdevumi:
1. Iemācieties atcerēties ģērbšanās secību pastaigai.
2. Aktivizējiet vārdnīcu runā.
3.Izkopt gādīgu attieksmi.
Vārdnīca: pavasaris, silts.
Materiāls (aprīkojums): lelle; apģērba gabali, ģērbšanās algoritms.
Nodarbības gaita:
Pārsteiguma brīdis. Bērnu priekšā sēž lelle Katja kleitā un kurpēs. Blakus ir skaista kaste.
Audzinātāja: Stāsta bērniem, ka Katja dodas pastaigā. Viņš jautā: “Vai tagad var doties pastaigā kleitā? Precizē, kāds gadalaiks, kādi ir laikapstākļi. "Kastītē," saka skolotājs un rāda, "ir drēbju glezna." Piedāvā palīdzēt lellei sagatavoties pastaigai.
Bērni: izrādiet interesi, paskatieties uz to. Viņi sauc gada laiku. Viņi piekrīt palīdzēt lellei apģērbties, lai pastaigātos.
Parāda ģērbšanās algoritmu.
Bērni: Viņi nosauc apģērba gabalus pēc algoritma. Atcerieties ģērbšanās secību.
Vārdnīca: pavasaris, silts.
Bērni: atkārto vārdus - pavasaris, silts.
Pedagogs: Piedāvā izņemt no kastes drēbes, kuras jāvelk pavasarī. Kādu apģērbu tu izvēlējies? Viņa lūdz sākt ģērbt lelli Katju. Viņš jautā, ko man vispirms vajadzētu valkāt? Skolotājs secīgi uzvelk Katju: zeķes, bikses, zābakus, jaku, cepuri, mēteli, šalli.
Bērni: Viņi novēro skolotāja rīcību, izrunā apģērbu nosaukumus. Viņi izvēlas drēbes, stāsta lellei un skolotājai, ko vilkt un ko vilkt.
Pedagogs:- Lelle ir apģērbta un var doties pastaigā. Parādīsim, kā ģērbsimies.
Fizminutka"Dziesma par ģērbšanos"
Mēs uzvilkām kreklu uz savām apaļajām mazajām rociņām.
Atkārtojiet pēc manis vārdus: pildspalva - viens un pildspalva - divi!
Piestiprināsim jūsu apģērba stiprinājumus:
Pogas un pogas, dažādas kniedes.
Mēs uzvilksim manam mazulim biksītes.
Un tagad kājās - zeķes un zābaki!
Atkārtojiet pēc manis vārdus: kāja - viena un kāja - divas!
Lai gan esam noguruši no ģērbšanās, mēs nebūsim sašutuši!
Kas atliek - galva? Šeit nāk cepure - viens, divi! Irina Gurina
Bērni: veiciet kustības atbilstoši tekstam.
Skolotāja aicina bērnus doties pastaigā kopā ar lelli Katju.
Pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde " Bērnudārzs"Harada"
Didaktiskās spēles kopsavilkums:
"Netīrā lelle"
jaunākās grupas bērniem
Vada: Učurova. S.V.
Troitskoe ciems, 2017
Uzdevumi:
Izglītojoši – izkopt kultūras un higiēnas prasmes.
Izglītojoši: iemācīties nosaukt priekšmetu nosaukumus, darbības, iepazīstināt ar personīgās higiēnas priekšmetiem, veidot aktīvu vārdu krājumu.
Attīstīt: attīstīt uzmanību, novērošanu, atmiņu, runu, spēju atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem.
Materiāli un aprīkojums:
Lelle, baseins ar ūdeni, personīgās higiēnas preces, gleznas, kurās attēlota mazgāšanās.
Metodes un tehnikas:
Verbāli - jautājumi no skolotāja, mākslinieciskā izteiksme.
Vizuāli - rāda attēlus, rāda lelles mazgāšanu.
Rotaļīga - lelles iemidzināšana.
Pārsteiguma brīdis.
Nodarbības gaita .
Pie durvīm klauvē.
Ak, puiši, kas ieradās pie mums? - (tie atver durvis, paskaties: tur stāv Mašas lelle)
Šī lelle ir Maša. Cik viņa ir netīra! Viņa, puiši, kaut ko saka.
Puiši, Maša gāja pa ielu un sasmērējās. Kas jādara, lai Maša būtu tīra?
Bērnu atbilde ir mazgāt. Tieši tā, Mašai jānomazgājas. Un šim nolūkam mums ir nepieciešami priekšmeti, kas atrodas šajā brīnišķīgajā somā. Paskatīsimies, kas ir iekšā. Skolotāja no somas paņem ziepes, dvieli, ziepju trauku un vannu. Katram bērnam jautā, kas tas ir, un paskaidro, kāpēc viņi ir vajadzīgi.
Labi darīti puiši! Un tagad mēs atcerēsimies dzejoli par ūdeni.
Ūdens, ūdens,
Nomazgā manu seju
Lai tavas acis mirdzētu,
Lai vaigi kļūtu sarkani,
Lai tava mute smejas,
Lai zobs kož.
Paskaties, uz mana galda ir divi ūdens baseini. Vienā baseinā karsts ūdens, otrā ir auksts. Es sajaucu karstu un auksts ūdens, un ūdens būs silts. Mēs mazgājam Mašu ar šo ūdeni.
Ziepes putos
Un netīrumi kaut kur aizies.
Mēs uzlejam mūsu Mašai siltu ūdeni.
Lai dzīvo smaržīgās ziepes
Un dvielis ir pūkains
Un bieza ķemme.
Un zobu pulveris!
Bērni seko skolotāja darbībām, palīdz ziepēs, nosauc ķermeņa daļas un uzlej lellei ūdeni.
Puiši, paskatieties, Maša ir kļuvusi tīra un skaista. Nosusināsim viņu ar dvieli, ietinam tīrā autiņā un liksim gulēt.
Čau, čau, čau, čau
Dārzā ir zaķi!
Zaķi ēd zāli
Viņi liek Mašai gulēt.
Tā Maša aizmiga. Un ūdens vannā ir netīrs un ziepjš, to vajag izmest. Ziepes jāieliek ziepju traukā, dvielis jānokar un jāizžāvē.
Tā Maša aizmiga, un ir pienācis laiks mums, puiši.
Apakšējā līnija.
Puiši, ko mēs šodien darījām? Tieši tā, mēs vannojām lelli Mašu. Ko vēl jūs darījāt? (nolikt gulēt). Un kas bija brīnišķīgajā somā? (bērni nosauc higiēnas preces)
Didaktiskās spēles pirmsskolas vecuma bērniem par tēmu: “Drēbes, apavi, cepures”.
Didaktiskā rokasgrāmata"Apģērbsim lelli"
Rokasgrāmatas apraksts:
1. leļļu silueti (meitene un zēns)
2. apģērbu komplekti pēc sezonas:
Apģērbu komplekts zēnam
Apģērbu komplekts meitenēm
Spēles elementi tiek piestiprināti, izmantojot Velcro
Didaktiskā rokasgrāmata “Lelles ģērbšana” paredzēta aktivitātēm un spēlēm ar bērniem vecumā no 2 līdz 7 gadiem.Ar pabalstu var spēlēties atšķirīgs bērnu skaits.
To var izmantot dažāda satura nodarbībās – piemērota gan darbam individuālajās un grupu nodarbībās, gan pieejama bērniem patstāvīgām aktivitātēm.
Darbs ar rokasgrāmatu palīdz:
Bērnu priekšstatu veidošana par cilvēku (par ķermeņa daļām, cilvēka dzimuma atšķiršanu)
Smalko motoriku attīstīšana
Rokas sagatavošana rakstīšanai
Pašapkalpošanās prasmju veidošana
Sensoro spēju attīstība
Kognitīvās aktivitātes palielināšana
Garīgo procesu uzlabošana (sajūta, uzmanība, iztēle, atmiņa, domāšana)
Bagātināt idejas par apkārtējo pasauli
Zināšanu nostiprināšana par gadalaikiem
Zināšanu nostiprināšana par sezonas apģērba priekšmetiem un apģērba uzvilkšanas secību
Zināšanu nostiprināšana par apģērbu, kas piestāv zēnam vai meitenei
Bērnu runas bagātināšana
Draudzīgu attiecību veidošana un pozitīva motivācija organizētām aktivitātēm
Organizējot spēļu aktivitātes, jums ir:
Emocionāls atbalsts darbību skaidrošanai un demonstrēšanai;
Māksliniecisku vārdu lietošana;
Īpaši organizētu aktivitāšu pārcelšana brīvā spēlē.
Mācību līdzekļa “Lelles ģērbšana” lietošanas iespējas
1. Spēle “Vārds” (bērniem 3-4 bērni)
Mērķis: iemācīt bērniem atpazīt un nosaukt apģērba gabalus.
Procedūra: skolotājs parāda bērniem kādu apģērba gabalu, un bērni nosauc, kas tas ir, kādā krāsā un kam tas jāvalkā (puisim vai meitenei).
2. “Atlasīt pēc krāsas” (bērniem no 3-4 gadiem)
Mērķis: iemācīt bērniem grupēt drēbes pēc krāsas.
Norise: bērni izvēlas noteiktas krāsas drēbes un saģērbj lelles.
3. Spēle "Zīmēšana" (bērniem no 3-5 gadiem)
Mērķis: iemācīt bērniem izsekot siluetus ap biroju un attīstīt roku motoriku.
Progress: bērniem tiek piedāvāts apģērba siluets, iezīmēt tā kontūru, pēc tam izkrāsot ar krāsainiem zīmuļiem un izrotāt ar rakstiem.
4. “Kurš ir ātrāks” (bērniem no 3-4 gadiem)
Mērķis: ģērbiet lelli pareizi, izvēloties elementus pēc krāsas.
Norise: sacenšas viens zēns un viena meitene. Zēns izvēlas drēbes zēnu lellei, un meitene izvēlas drēbes meitenes lellei. Uzvar tas, kurš ģērbjas visātrāk un elegantāk.
5. “Atrast sakritību” (bērniem no 3-5 gadiem)
Mērķis: savākt kurpes pa pāriem.
Kustība: uz spēles virsmas nejauši tiek sadalīti daudzkrāsaini ičigi un apavi. Bērni grupē apavus pa pāriem (pēc krāsas un dizaina).
6. Spēle “Atpazīšana” (bērniem 4-5 gadi)
Mērķis: iemācīt bērniem pēc taustes atpazīt apģērba gabalu un pareizi to nosaukt.
Progress: uz spēles virsmas tiek sadalīti apģērbu silueti. Vienam spēlētājam ir aizsietas acis. Viņš nejauši paņem vienu siluetu un pēc taustes nosaka, kāds apģērba gabals tas ir. Ja atbilde ir pareiza. Spēlētājs saglabā siluetu, ja tas ir nepareizs, viņš to atdod atpakaļ. Uzvar tas, kurš savācis visvairāk siluetu.
7. Spēle "Atmiņa" (bērniem no 3-5 gadiem)
Mērķis: attīstīt atmiņu, uzmanību, nostiprināt spēju nosaukt apģērba gabalus.
Norise: Kostīmi tiek uzrādīti uz pakaramiem bērnu priekšā. Bērni paskatās, aizver acis un pēc tam novelk kādu no tērpiem. Bērnam jāuzmin, kas pietrūkst (kurš kostīms).
8. Atrodi atšķirību spēli (bērniem no 4-5 gadiem)
Mērķis: attīstīt novērošanu, atmiņu, uzmanību.
Procedūra: bērnam tiek lūgts salīdzināt divus apģērba gabalus pēc krāsas un raksta un pastāstīt, kādas ir atšķirības.
9. Spēle “Apģērbu veikals” (bērniem no 4-5 gadiem)
Mērķis: attīstīt novērošanu, atjautību, iztēli.
Progress: veikals piedāvā dažādu modeļu kleitas, kreklus, cepures un apavus. Bērns pieiet pie letes ar savu lelli un nopērk tai tērpu. Vienlaikus viņš nosauc, kādas krāsas apģērbs viņam vajadzīgs, piemēram, vēlos iegādāties zaļu kleitu ar zelta bizi.
10. Lomu spēle"Modes ateljē" (bērniem no 4-5 gadiem)
Norise: bērni nāk uz studiju un pasūta drēbes. Šuvēja ar bērnu mašīnu “šuj” drēbes lellēm pēc pasūtījuma.
11. “Leļļu teātris”
Progress: lelles piedalās atsevišķu tatāru pasaku fragmentu izrādē un dramatizācijā. Teātri jaunākajā rāda skolotājs un vecāki pirmsskolas vecums, un lielākā vecumā – kā bērni.
12. Lomu spēle “Koncerts”
Norise: aizkulisēs lelles pārģērbjas dažādos tērpos, pēc tam bērni leļļu vārdā uzstājas (dzied, dejo, skaita dzejoļus).
13. "Modes šovs"
Spēle būs vērsta uz gaumes izjūtas attīstīšanu un pašapziņas audzināšanu. Bērns atbilstoši savām vēlmēm un spējām ģērbj lelli, izvēloties tērpam atbilstošu galvassegu, apavus utt. un runā par viņu. Tiek veicināta prasmīga apģērbu un aksesuāru izvēle.
14. “Izvēlēsimies drēbes lellēm”
Mērķis: Iemācieties nosaukt apģērba gabalus, atšķirt apģērbu zēniem un meitenēm un konsekventi ģērbt lelli.
Skolotājs. Puiši, lelles Koļa un Katja dodas ciemos, bet viņi nevar apģērbties, jo sajauc drēbes un nevar atrast savas lietas. Palīdzēsim viņiem noskaidrot, kur un kura lietas atrodas.
Skolotājs. Ko valkā meitenes un ko zēni?
Pēc tam, kad bērni izvēlas lellēm drēbes, viens bērns sāk ģērbt Koļu, bet otrs - Katju.
15. Spēle “Sakrīt pēc krāsas”
Mērķis: Māciet bērniem izvēlēties tādas pašas krāsas objektus un izplatīt tos pēc vienas krāsas. Iemācieties pareizi nosaukt krāsas, izmantojot vārdu frāzes, objektu nosaukumus un krāsas.
Šodien Katjai ir svētki, un viņa lūdza mūs palīdzēt izvēlēties bantes, ar kurām izrotāt viņas kleitas. Priekšgalam jābūt tādā pašā krāsā kā kleita. Viņa arī vēlētos, lai mētelis un zābaki būtu tādā pašā krāsā kā kleita.
16. Spēle “Ģērb lelli atbilstoši sezonai”
Mērķis: Attīstīt prasmi konsekventi ģērbties pastaigai. Turpiniet mācīt bērniem atcerēties un nosaukt sezonas apģērba elementus, zināt to mērķi. Izkopt kārtīgumu un cieņu pret apģērbu; vēlme rūpēties par lelli.
Skolotāja informē bērnus, ka lelle Katja jau ir pabrokastojusi un vēlas doties pastaigā. Noved bērnus pie secinājuma: "Mums ir jāsaģērbj lelle, lai pastaigātos."
Audzinātāja. Ārā ir auksti. Lelle Katja ir silti jāapģērbj. Kādas drēbes lellei vajadzētu valkāt? (Silts.)
17. Apģērbu rādīšana un skatīšanās.
Skolotājs bērniem parāda apģērba gabalus, nosauc tos, runā par krāsām un pievērš uzmanību apģērba detaļām (kabatām, piedurknēm, apkaklei, apdarei).
Nikonorova Elvīra Arkadjevna,
skolotājs,
NRMDOBU apvienotais bērnudārzs “Lāsīte”
Ņeftejuganskas rajons, Poikovska pilsēta
Didaktiskā rokasgrāmata “Lelles ģērbšana” bērnos veido priekšstatu par cilvēku, ķermeņa daļām un cilvēka dzimuma atšķirībām. Ar rokasgrāmatas palīdzību tiek vispārinātas bērnu zināšanas par sezonas apģērba gabaliem un to uzvilkšanas secību. Stiprina krāsas un attīsta smalko motoriku. Izmantojot šo rokasgrāmatu, tiek veikta patriotisko jūtu audzināšana.
Rokasgrāmata paredzēta individuālam darbam ar bērniem.
Rokasgrāmata ir svarīga, mācot bērniem, kā jaunāks vecums, un vecāko.
Komplektā ir iekļauti krāsaini daudzkrāsaini spēles elementi.
Mācību līdzekļa apraksts:
Materiāls – filcs dažāda krāsa, mazi dekoratīvi ornamenti.
Divas lelles no bieza filca: zēns un meitene.
Spēles elementi tiek piestiprināti, izmantojot Velcro
Šo rokasgrāmatu var izmantot dažādās spēļu versijās, piemēram:
1. iespēja. Spēle “Izvēlies drēbes lellēm”
2. iespēja. Spēle "Saskaņot pēc krāsas"
3. iespēja Spēle “Ģērb lelli atbilstoši sezonai”
4. iespēja. Spēle “Ieģērb lelli tautastērpā”
5. iespēja. Spēle "Modes šovs"
1. iespēja.
Spēle “Izvēlies drēbes lellēm”
Mērķis: Iemācieties nosaukt apģērba gabalus, atšķirt apģērbu zēniem un meitenēm un konsekventi ģērbt lelli.
Spēles gaita.
Skolotājs. Puiši, lelles Koļa un Katja dodas ciemos, bet viņi nevar apģērbties, jo sajauc drēbes un nevar atrast savas lietas. Palīdzēsim viņiem noskaidrot, kur atrodas viņu lietas.
Skolotājs. Ko valkā meitenes un ko zēni?
Pēc tam, kad bērni izvēlas lellēm drēbes, viens bērns sāk ģērbt Koļu, bet otrs - Katju.
2. iespēja
Spēle "Saskaņot pēc krāsas"
Mērķis.
Māciet bērniem izvēlēties tādas pašas krāsas objektus un izplatīt tos pēc vienas krāsas.
Iemācieties pareizi nosaukt krāsas, izmantojot vārdu frāzes, objektu nosaukumus un krāsas.
Nodarbības gaita.
Šodien Katjai ir svētki, un viņa lūdza mūs palīdzēt izvēlēties bantes, ar kurām izrotāt viņas kleitas. Priekšgalam jābūt tādā pašā krāsā kā kleita. Viņa arī vēlētos, lai mētelis un zābaki būtu tādā pašā krāsā kā kleita.
3. iespēja.
Spēle “Ģērb lelli atbilstoši sezonai”
Mērķis.
Attīstīt prasmi konsekventi ģērbties pastaigai.
Turpiniet mācīt bērniem atcerēties un nosaukt sezonas apģērba elementus, kā arī zināt to mērķi.
Izkopt kārtīgumu un cieņu pret apģērbu; vēlme rūpēties par lelli.
Spēles gaita.
Skolotāja informē bērnus, ka lelle Katja jau ir pabrokastojusi un vēlas doties pastaigā. Noved bērnus pie secinājuma: "Mums ir jāsaģērbj lelle, lai pastaigātos."
Audzinātāja. Ārā ir auksti. Lelle Katja ir silti jāapģērbj. Kādas drēbes lellei vajadzētu valkāt? (Silts.)
Rāda un apskata drēbes.
Skolotājs bērniem parāda apģērba gabalus, nosauc tos, runā par krāsām un pievērš uzmanību apģērba detaļām (kabatām, piedurknēm, apkaklei, apdarei).
Konsekventi ģērbjot lelli pastaigai.
4. iespēja.
Spēle “Ieģērb lelli tautastērpā”
Mērķis.
Iepazīstināt bērnus ar zināšanām par Krievijā dzīvojošo tautu tautastērpu.
Nostiprināt zināšanas par tautastērpa iezīmēm un tā elementiem.
Māciet bērniem atrast līdzības un atšķirības starp tērpu un citu tautas tērpu.
Spēles gaita. Bērni tiek aicināti ietērpt savas lelles dažādos tautastērpos. Piedāvājiet atrast līdzības un atšķirības starp tērpiem. Pievērsiet bērnu uzmanību apģērba detaļām.
5. iespēja.
Spēle "Modes šovs"
Spēles mērķis ir attīstīt garšas izjūtu jau no bērnības un audzināt pašapziņu. Bērns atbilstoši savām vēlmēm un spējām ģērbj lelli, izvēloties tērpam atbilstošu galvassegu, apavus utt. un runā par viņu. Tiek veicināta prasmīga apģērbu un aksesuāru izvēle.